Čím ľudstvo napreduje, tým viac ho postihujú rôzne zdravotné problémy, ktoré majú mnohokrát úzky súvis so životným štýlom. Väčšina z nás očakáva pribúdajúce zdravotné komplikácie s pribúdajúcim vekom, no štatistiky ukazujú, že vek už ani nie je tak dôležitým činiteľom pri vzniku niektorých chorôb. Bolesti kĺbov sú jedny z problémov, ktoré sa môžu objaviť u veľmi mladých ľudí, už okolo 20-tich rokov. Chrániť sa pred nimi možno zdravým štýlom, športom, atď. no svoje účinky v prevencii zaznamenáva aj kĺbová výživa, ktorá je možno najlepšia práve na prírodnej báze. Určite viete, že kĺby sú pre ľudské telo podstatné, zabezpečujú pohyb a ohybnosť končatín. Bez nich by sme boli ako roboti, ktorí si nemôžu sadnúť, ľahnúť, čupnúť, písať tento článok či robiť akékoľvek iné bežné aktivity. Povedzme si o tomto probléme niečo viac.
V akých častiach tela sa prejavuje?
Nanešťastie, bolesť kĺbov sa môže prejaviť vo veľmi veľa miestach, nakoľko sa v našom tele nachádza až okolo 230 týchto pohybových spojív kostí. Ruky, nohy, bedrá, chodidlá obsahujú najviac spojív tohto typu a preto nás zvyknú trápiť najviac. Nakoľko tieto časti tela využívame dennodenne či už pri práci alebo pri relaxovaní, ich „odstávka“ nám vie život poriadne skomplikovať.
Za najnepríjemnejšiu a najobmedzujúcejšiu bolesť opýtaní uvádzajú kĺby v rukách resp. na prstoch ruky, na zápästí, bolesť ramenného a bedrového kĺbu či tá nachádzajúca sa v kolene. Najlepšie je tento typ trápenia ani nezažiť, pretože vtedy si vašu existenciu určite nebudete môcť užiť naplno. Aby vás to ale neprekvapilo, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad životného štýlu, prípadne si zaobstarať nejaké výživové doplnky.
Príčiny a príznaky bolesti kĺbov
Symptómy naznačujúce problém týchto menších súčastí tela sú rôzne, no najčastejšie ich zaznamenávame pri pohybe či pri cvičení. Horšie je, ak sa vyskytujú počas noci, keď je telo v pokoji. Rozhodne by ste mali zbystrieť, ak v kĺboch pocítite pukanie, vŕzganie či praskanie. Nič dobré nenaznačuje ani opuch, ktorý sa v ich oblasti zjavil bez predošlej príčiny napr. bez úrazu. Uveďme si ale dôvody vzniku týchto problémov. Že ich je skutočne dosť, hneď uvidíte.
- Nadmerné športovanie
Ak sa pohybovým aktivitám venujete viac ako vaše telo zvládne, odpoveďou na to môžu byť aj bolesti kĺbov, ktoré sa takto veľmi rýchlo opotrebujú. Práve nadmerné športovanie je najčastejšou príčinou vzniku tohto problému už u mladších ročníkoch. Najrizikovejšie sú športy, ktoré tieto spoje namáhajú najviac ako lyžovanie, posilňovanie, tenis, futbal alebo beh na asfaltovej ceste. Určite poznáte termín tenisový lakeť, ktorý však nepomenováva len problémy vzniknuté v dôsledku vykonávanie tejto činnosti. Zapríčiniť ju môže aj dennodenná práca s neergonomickou počítačovou myškou, nosenie ťažkých nákupov atď. V princípe ide o skracovanie svalov na prstoch, čo zapríčiňuje aj bolesť ruky ako takej, dokonca aj ramena. Ideálne športy, ktoré nezaťažujú kĺbový systém, sú plávanie, bicyklovanie, skákanie na trampolíne atď.
- Pasívny životný štýl, nadváha, zlé stravovanie
Niektorí z nás sa riadia nesprávnou filozofiou, a síce, to, čo nevyužívajú, sa nemá prečo pokaziť. Nie je to tak, aspoň teda nie v kontexte nášho problému. Bolesť kĺbov vás môže prekvapiť aj vtedy, ak sa veľmi nehýbete alebo máte nadváhu a zrazu sa rozhodnete pre zvýšenú fyzickú aktivitu. Vaše zhyby, ale aj svaly, ktoré majú schopnosť tlmiť bolesť, však budú lenivé, nezvyknuté na pohyb a preto sa ich rozhýbanie môže prejaviť rôznymi nepríjemnosťami. Čím dlhšie ste nečinný, tým viac môžu kĺby stuhnúť a obmedziť svoju činnosť. Pokiaľ pociťujete takýto typ bolesti, je potrebné sa začať pomaly rozhýbavať, vylúčiť červené mäso a primastné jedlá a do jedálnička pridať viac ovocia a zeleniny, ktoré telu dodajú potrebné vitamíny.
- Choroba, nedoliečená choroba, vek
Je normálne, že s vekom pribúdajú aj choroby. Horšie je, ak vek na to ešte nemáte, ale choroby vás už dobehli. Dostihnúť vás ale mohli aj rôzne úrazy, ktoré môžu stav vášho pohybového aparátu ovplyvniť natrvalo. Aké choroby a zdravotné problémy spájame s bolesťou kĺbov? Môžu za ňu prítomná infekcia, nedoliečený zápal, dna, osteoartróza / artróza najčastejšie kĺbov prstov, staré zranenie či reumatoidná artritída…
- Materiálne príčiny
Málokedy pripisujeme vznik problémov vonkajším faktorom a hneď si myslíme, že je za tým niečo horšie, čo súvisí s funkciami nášho tela. Pravdou je, že nielen bolesť kĺbov, ale aj iných častí tela môže vzniknúť napr. aj v dôsledku nevhodného matraca a nosenia nevhodnej obuvi. Nevhodný matrac nedáva oporu tým miestam, ktoré si vaše telo vyžaduje a to sa samozrejme prejaví aj po prebudení. Nevhodná obuv je každá neanatomická obuv, ktorá má buď príliš plochú podrážku alebo vysoké opätky. Ideál je vyvýšená anatomická obuv s 3-4 cm opätkom. Navyše tieto príčiny ovplyvňujú aj správne držanie tela, čo sa neprejaví nijak ináč, ako len nepríjemnými bolesťami v kĺboch.
- Dedičnosť
Choroby, ktorých vznik veľmi neovplyvníme, súvisia s našimi predkami, ktorí nám informáciu o nich poslali už v našich počiatkoch. Vtedy je dôležité už od mala robiť veci tak, aby sa priebeh diagnózy nezhoršil, a kĺby podporovať napríklad aj správnou výživou a vyváženým pohybom a odpočinkom.
Čo pomáha na bolesť kĺbov a svalov?
Na občasný bôľ zaberá aj masť, gél či krém prípadne tabletky, ktoré si môžete zakúpiť aj v lekárni. Tie však odstraňujú symptómy a nie ich príčinu. Ak je príčinou niečo vážnejšie, problémy sa budú objavovať znova a znova. O to dôležitejšie je preto dbať na správnu starostlivosť o svoje telo ešte predtým, ako sa prejaví nejaký problém. Na kĺby a chrupavky si môžete zakúpiť rôzne vitamíny, výživové doplnky, výživu či špeciálne lieky dokonca aj bez predpisu. Je to nevyhnutnosť hlavne pre športovcov, ktorí mnohokrát podceňujú potenciálne následky ich povolania alebo záujmovej činnosti. Tieto prípravky resp. voľne dostupné tabletky na kĺby zaznamenávajú najlepší účinok, ak sa berú ako prevencia. Pri samoliečbe nejakého vážnejšieho problému zaberajú len v minimálnej miere. Jednou z hlavných účinných látok u týchto prípravkov je kolagén.
Mimo týchto klasických liečiv, ktoré si môžete slobodne a bez predpisu zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni či na internete kolujú aj iné metódy liečby – domáce. Nie každý verí v pozitívny účinok jednotlivých prípravkov, pričom niektoré sú vyrobené na čisto prírodnej báze. Ľudia sú dôverčivejší voči aplikácii alobalu na kĺby či rôznym režimom akými sú napr. polievková diéta či srvátková diéta.
Z čisto prírodných zložiek je na zdravie kĺbov prospešné prikladanie lopúchu, špeciálne zábaly, kúpele, masáže, obklady z brezového lístia, borovicového ihličia, kostihoju či horčičného semena. Okrem externých liečiv je potrebné zmeniť aj svoje doterajšie návyky, hlavne pokiaľ ste sa našli v možných príčinách vzniku. To sa týka buď pridania alebo obmedzenia pohybu, zmeny obuvi, doliečenia zápalu, ale aj zmeny stravovacích návykov. Konzumujte viac rýb, mliečnych výrobkov, kalcia či prírodných rastlinných olejov.
Kedy už je nevyhnutá návšteva lekára a operácia?
Návštevu doktora neodkladajte v prípade, že vám používané prípravky bez predpisu nepomohli. Ten vám môže predpísať silnejšie lieky s vyšším obsahom účinných látok. V niektorých prípadoch pomáha injekčne aplikovať na kĺby čistý kolagén, ktorý zväčší priestor okolo neho, čím sa stlmí bolesť. Nie vždy ale ide o nezanedbateľný dôvod a príčina môže byť aj vážnejšia. Niekedy sa požaduje spolupráca ortopéda, neurológa, pri najhoršom aj chirurga. Operácia a výmena kĺbu za umelý je nutná vtedy, ak už na bolesť nezaberá žiadne liečivo, žiadne cvičenie a ak už obmedzuje váš bežný život a pohyblivosť.