Haluxy – príčiny vzniku a následná liečba

Palce na noháchHaluxy sú zväčšený opuch v spodnej časti palca na nohe, ktorý je spôsobený deformáciou kosti. Tento typ deformácie je väčšinov druhoradý a spôsobuje, že sa spodný kĺb začne nakláňať smerom von. Špička prsta sa potom začne nakláňať do vnútornej strany a smeruje k ukazováku.

Haluxy, o ktorých sa viacej dočítate na webe, spôsobujú zhrubnutie mäkkého tkaniva, známeho ako burzitída, a prerastanie kosti v spodnej časti palca. Takýto stav často spôsobuje zápal a bolesti, ktoré znemožňujú osobe normálne chodiť. Tlak pôsobiaci na deformáciu, ktorá obklopuje tkanivo palca, spôsobí, že tkanivo začne hrubnúť. Deformácia kosti je odborne známa ako hallux valgus (vybočený palec).

Takže čo vlastne spôsobuje vznik vybočeného palca? Hallux valgus je často spôsobený  tesnou obuvou, najmä, ak v nich osoba chodí dlhší čas. Haluxy sa bežne prejavuje u mladých žien, ktoré nosia príliš tesné alebo špicaté topánky. Pravdepodobnosť  vzniku stúpa pri dennom nosení  topánok s vysokými opätkami. Keď  je palec príliš namáhaný, vytvorí si ,,vankúšik„ plný tekutiny, ktorá sa drží v mazovom vačku obklopujúcom kĺb palca. Veľmi vzácne sa pri neustálom odieraní palca v tesných topánkach môže stav vybočeného palca zhoršiť a viesť k bakteriálnej infekcii kože.

Haluxy je podľa výskumov možné aj zdediť. V takomto prípade je potrebná operácia, aby haluxy zmizli natrvalo. Napriek ostatným príčinám, hallux valgus spôsobuje najmä nevhodná obuv. Je preto veľmi dôležité vybrať si pohodlné topánky a správnu veľkosť.

Ak vybočenému palcu nevenujete žiadnu pozornosť, váš stav sa môže postupne zhoršiť. Najlepší spôsob, ako odstrániť bolesť, je nosenie mäkkých pohodlných topánok s kvalitnou vložkou. Topánky so špeciálnymi vložkami slúžiacimi na vyrovananie palcov sú teda veľmi užitočné. Najlepšou prevenciou je nepremáhať  palce, inými slovami, nenosiť  topánky s vyoským opätkom dlhší  čas a nenosiť  tesné  topánky. Platí to ako pre ženy, tak i pre mužov. Pomoc odborníkov by ste mali vyhľadať, ak je už vyvinutý halux neustále a extrémne bolestivý, a ak sa chodidlo začne deformovať.

Čo robiť, ak sa vyvinú haluxy?

  • Snažte sa, aby chodidlo odpočívalo, kedykoľvek to pôjde. Vyhnite sa noseniu tesných topánok a topánok s opätkom. Namiesto toho radšej noste široké topánky bez opätku. Pre mužov sú ideálne bežecké topánky, pretože je v nich viac miesta  na prsty a taktiež majú lepšiu vložku.
  • Namáčajte si nohy vo vlažnej vode zmiešanej s epsomskou soľou. Soľ pomôže zmierniť bolesť  a odstráni vznik ďalších zápalov. Ak doma nemáte epsomskú soľ, použite len teplú vodu.
  • Používanie vyhrievaných vložiek do topánok zvýši tok krvi do palcov, pričom sa uvoľní bolesť a nepohodlie spôsobené vybočeným palcom. Vyhrievané vložky do topánok je možné kúpiť v lekárňach.
  • Rovnako dobrý vplyv má na haluxy aj chlad. Ľad pôsobí tiež ako prevencia zápalov a odstraňuje bolesť. Priložte si ľad k chodidlu na 10 minút, a potom nechajte nohy prirodzene vychladnúť. Ľudia s cukrovkov a problemámi s krvným obehom by sa však používaniu ľadu mali vyhýbať. Pri takýchto zdravotných problémoch je potrebná konzultácia s lekárom.
  • Noste doma sandále, sú pre chodidlá výrazne jemnejšie a palec si v nich oddýchne, získa vzduch a nebude vystavený tlaku. Ak vám nie sú sandále príjemné, môžete po dome chodiť naboso. Bosé nohy urýchlia proces liečenia.
  • Ďalšou dobrou možnosťou je kúpa regulátora pľuzgierov alebo rozdelovača prstov v lekárni. Použitím týchto výrobkov sa vytratí tlak medzi palcom a ukazovákom, vďaka čomu pominie bolesť a nepohodlie.

Domáca liečba

  • Zázvor alebo prášok z neho má protizápalove účinky, ktoré pomáhaju pri odstraňovaní bolesti spôsobenej haluxami. Pridajte si malý kúsok zázvoru alebo 1-2 čajové lyžičky zázvorového prášku do čaju a nakoniec pridajte aj med. Zázvorový prášok môžete taktiež využívať ako korenie do jedál. Ďalší spôsob využitia zázvorového prášku je vytvoriť z neho pastu použitím malého množstva vody a aplikovať vyrobenú pastu na vybočený palec 2x denne.
  • Klinčekový olej sa používa väčšinov na bolesti zubov, no môžete ho aplikovať aj na hallux valgus. Navlhčite ním vatu a priložte ju na pár minút priamo na miesto vydutiny spôsobenej opuchom. Aby ste dosiahli pohodlie, prikladajte si olejček na haluxy 2x denne.
  • Bolesť a začervenanie pomáha odstrániť aj gél z aloe vera. Aby boli výsledky viditeľné, aplikujte gél 2x denne. Aloe vera gél môžete zakúpiť  v drogériách alebo lekárňach, alebo si môžete pestovať  svoju vlastnú rastlinku doma.
  • Červená paprika je prospešná najmä kvôli svojim štiplavým vlastnostiam. Červená  paprika obsahuje protizápalové  látky, ktoré odstraňujú bolesti. Polovicu papriky si môžete dať ako prílohu k jedlu a druhou polovicou si môžete potrieť hallux.
  • Bolesť pomáhajú odstrániť aj masáže chodidiel a palcov s použitím ricínového oleja. Ricínový olej alebo akýkoľvek iný prírodný olej môžete denne používať  na masáž chodidiel.
  • Ak máte doma vaničku na masáž chodidiel, môžete si do nej pridať 3-4 aspiríny. Namočte si nohy do aspirínového kúpeľa a majte ich tam tak dlho, ako potrebujete. Takýto kúpeľ uľaví od bolesti a nepohodlia. Vo vzácnych prípadoch môže aspirín spôsobiť podráždenie pokožky. Ak sa vyskytne tento problém, okamžite prestaňte používať  túto metódu liečenia.

Ak sa chcete halluxu kvôli bolesti a ťažkostiam zbaviť natrvalo, jedinou možnosťou je chirurgické odstránenie, pri ktorom sa však môžu vyskytnúť  komplikácie, takže by ste sa mali dopredu dobre informovať. Liečby uvedené  vyššie v článku vám pomôžu zbaviť sa bolesti, ale je to všetko len o vašej voľbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.