Kŕčové žily: čo sú a ako sa ich zbaviť

Čo sú kŕčové žily?

Nohy ženy a mužaKŕčové žily (varixy) sú žily, ktoré sa zväčšili a/alebo pokrútili. Zvyčajne počúvame toto slovné spojenie ak niekto hovorí o žilách na nohách, ale môžu sa vytvoriť kdekoľvek na tele. (V článku sa dočítate, prečo je u žien väčšia šanca vytvorenia kŕčových žíl práve na nohách).

Varixy majú rozdielne veľkosti. Môže ísť o „metličkové žilky“-  malé modré žilky, ktoré sú väčšinou len kozmetický problém, alebo o veľké bolestivé modré žily, ktoré vedú k vážnym problémom krvného obehu. Tejto téme sa venuje obšírnejšie istý web alebo aj NPZ.

Rozdiel medzi kŕčovými žilami a metličkovými žilkami

Kŕčové žily sú tmavo fialové alebo modré žily, ktoré vyzerajú akoby sa skrútili a vyduli . Zvyčajne sa objavujú na zadnej strane lýtka alebo na vnútornej strane stehien. Môžu sa však vytvoriť naozaj kdekoľvek na nohách, od slabín až po členok.

Metličkové  žilky sú menšie modré alebo červené žilky, ktoré sa objavujú na nohách, no je možné nájsť ich aj na tvári. Metličkové žilky sa líšia veľkosťami a často vyzerajú ako pavučina alebo vetvy stromov.

Znaky a príznaky

Znaky a príznaky sa môžu líšiť veľkosťou alebo bolesťou a opuchom. Najbežnejšie príznaky kŕčových žíl sú:

 • Malé modré žily, ktoré je stale vidieť, aj keď stojíte
 • Ťažký a bolestivý pocit v nohách, vrátane pulzovania a kŕčov v svaloch
 • Opuchnuté nohy, pričom sa opuch zhoršuje pri dlhodobom sedení alebo státí
 • Kožné vredy v blízkosti členku (toto predstavuje vážny zdravotný prolém a okamžite by ste mali ísť za svojím lekárom)

Príčiny

Zamýšľanie saKŕčové žily sú výsledkom problémov s krvným obehom. Tieto problémy spôsobuje väčší počet faktorov, vrátane nasledujúcich:

 • Tehotenstvo. Tehotenstvo zvyšuje objem krvi v ženskom tele, ale znižuje tok krvi z nôh do panvy. Táto zmena je určená na podporu rastu plodu, no môže spôsobiť nešťastný vedľajší účinok – zväčšenie žíl v nohách.
 • Vek. Starnutie spôsobuje opotrebenie chlopní v žilách, ktoré regulujú prietok krvi. Takéto opotrebenie nakoniec spôsobí poruchu chlopní.
 • Pohlavie. Ženy sú náchylnejšie na vytvorenie tohto zdravotného problému. Hormonálne zmeny počas tehotenstva, menštruácia alebo menopauza môžu túto náchylnosť podporovať. Ženské hormóny sú určené na upokojovanie stien žíl a užívanie antikoncepcie alebo hormonálna substitučná liečba môže tým pádom zvýšiť riziko vzniku kŕčových žíl.
 • Genetika. Ak majú členovia vašej rodiny kŕčové žily, je väčšia šanca, že ich budete mať tiež.
 • Obezita. Nadváha spôsobuje väčší tlak na žily.
 • Státie počas dlhej doby. Vaša krv nemá dobrú cirkuláciu, keď ste v jednej polohe dlhší čas.

Liečba a prevencia

Najlepšia prevencia kŕčových žíl je zlepšenie cirkulácie krvi. Toto sú spôsoby, ako je možné dosiahnuť zlepšenie:

 • Cvičenie. Dostaňte nohy do pohybu. Chôdza je skvelý spôsob ako podporiť cirkuláciu krvi v nohách. Lekár vám taktiež môže odporučiť vhodné cviky.
 • Sledujte svoju váhu a stravu. Nadmerná hmotnosť znamená zbytočný tlak na žily. Aj to, čo zjete, urobí rozdiel. Snažte sa prijímať menej soli a viac vlákniny, aby ste zabránili opuchu, ktorý môže vyplývať zo zadržiavania vody a zápchy.
 • Dávajte si pozor na to, čo si oblečiete a obujete. Vyhýbajte sa podpätkom. Topánky bez podpätku dávajú lýtkam viac zabrať, a to je pre žily lepšie. Nenoste tesné oblečenie v oblasti pásu, stehien a slabín. Tesné spodné prádlo môže obmedziť cirkuláciu krvi.
 • Zdvíhajte si nohy. Na zlepšenie cirkulácie si urobte párkrát za deň prestávku na vyloženie nôh. Nohy by ste mali mať vyššie ako je úroveň vášho srdca, môžete si napríklad ľahnúť a pod nohy si dať tri alebo štyri vankúše.
 • Vyhnite sa dlhému sedeniu alebo státiu. Snažte sa meniť často svoj postoj/posed, aby ste podporili tok krvi. Pohybujte sa aspoň každých 30 minút.
 • Neseďte s prekríženými nohami. Táto poloha zhoršuje problémy s obehovou sústavou.

Ak sa vám zdá, že tieto opatrenia nefungujú, skúste sa so svojím lekárom porozprávať o operácii kŕčových žil. Väčšina dnešných operácii je jednoduchý laserový chirurgický zákrok, ktorý ponúka rýchle zotavenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.