Lepšia starostlivosť o chodidlá

Umývanie nôh pod tečúcou vodouBez ohľadu na to, kto ste, alebo ako vyzerajú vaše chodidlá, je dôležité udržiavať ich šťastné. Šťastné chodidlá sú zdravé a krásne (svojím vlastným spôsobom), no najdôležitejšie je, že sú potichu. Nezdravé chodidlá sa sťažujú a bolia, znemožňujú vám cítiť sa šťastne. Mnohým problémom s chodidlami sa dá predchádzať nasledujúcimi krokmi.

Topánky

Je dôležité mať pohodlné topánky. Platí to najmä pre topánky, v ktorých pracujete, alebo ktoré nosíte dlhší čas. Topánky, v ktorých cvičíte by taktiež mali byť pohodlné a nemali by vám spôsobovať problémy ako sú haluxy.

Ak nemáte pohodlné topánky, je čas ísť na nákup a pohľadať niečo lepšie pre vaše chodidlá. Pomôže to znížiť bolesti kolien a kĺbov, bokov, chrbta, krku a dokonca to ovplyvní aj bolesti hlavy.

Ponožky

Je dôležité, aby ste najčastejšie nosili biele bavlnené ponožky. Pre chodidlá sú najlepšie, pretože bavlna absorbuje vlhkosť a biela farba neobsahuje žiadne iné farbivá, ktoré by mohli chodidlám škodiť. Je dôležité, aby ste ich nosili hlavne počas cvičenia. Investujte taktiež do hodvábnych ponožiek alebo pančúch. Tie dovoľujú chodidlám dýchať a uľahčujú odparovanie vlhkosti.

Skvelá starostlivosť o vaše chodidlá

Urobiť si wellness pre chodidlá raz za týždeň vám len pomôže. Využite tento čas na oddych a postarajte sa o seba.

1) Namáčanie chodidiel – začnite svoj wellness s príjemným namáčaním chodidiel. Do vody si môžete pridávať ,,ingrediencie“ podľa konkrétnych potrieb. Voda by mala byť teplá, skoro horúca. Na liečbu problémov pridávajte do vody nasledujúce veci:

  • 1/3 šálky epsomskej soli alebo morskej soli na relaxáciu chodidiel
  • 1/3 šálky sódy bikarbóny na odstránenie zápachu a zničenie baktérií
  • Olej na hydratáciu (olivový, sezamový alebo oleje z orechov sú naozaj dobré)
  • Olej s vitamínom E na hydratáciu a omladenie
  • Olej aloe vera na relax, zjemnenie pokožky a hydratáciu
  • Vonný olej s vašou obľúbenou vôňou alebo taký, ktorý napomáha vašim potrebám (harmanček zabíja baktérie, lavaduľa pôsobí relaxačne, čajovník zabíja plesne)
  • Čajové vrecúško harmančeku pomáha chodidlám relaxovať a navyše zabíja baktérie

Prírodný recept na nohy2) Umývanie chodidiel – udržiavať si čisté chodidlá je veľmi dôležité. Používajte tekuté mydlo (antibakteriálne ak máte problém so zápachom a protiplesňové ak máte zafarbené nechty alebo pleseň na nohách), kefu na čistenie a špongiu lufa. Lufu používajte na umývanie chodidiel s dostatočným množstvom mydlovej peny. Kefou vyčistite nechty, okolitú kožu a miesta pod nechtami, aby ste odstránili špinu, baktérie a odumreté kožné bunky. Ak sa o nohy týmto spôsobom neplánujete starať každý deň, uistite sa, že si ich poriadne umyjete v sprche mydlovou vodou. Ak máte problémy so zápachom alebo plesňami, používajte primerané množstvo antibakteriálneho alebo protiplesňového mydla v sprche každý deň.

3) Strihanie nechtov – udržiavanie krátko ostrihaných nechtov zaistí prevenciu mnohých problémov. Použite cvakač na nechty a zastrihnite necht rovno. Ak si striháte necht do tvaru obráteného písmena u, môže vám necht zarásť, čo je veľmi nepríjemná a bolestivá skúsenosť, veľakrát vyžadujúca lekársku pomoc. Vyhnite sa tomu štýlom strihania zarovno. Necht nakoniec opracujte pilníkom, aby sa otupili všetky ostré hrany spôsobené strihaním.

4) Sušenie chodidiel – chodidlá si sušte naozaj dôkladne. Vlhkosť spôsobuje rôzne problémy. Ak máte problém s baktériami alebo plesňami (zápach, na žlto zafarbený necht alebo škvrny medzi prstami), používajte na sušenie chodidiel fén, aby ste sa uistili, že miesta medzi prstami a v okolí nechtov sú naozaj dobre vysušené.

5) Hydratácia – ak nemáte príliš suchú, popraskanú a zatvrdnutú kožu na chodidlách, stačí vám použiť ľahký osviežujúci hydratačný prostriedok. Ak však máte suchú, popraskanú kožu alebo zatvrdnutú kožu, potom potrebujete silnejší hydratačný krém alebo olej (hroznový olej alebo olej z orechov). Týka sa to aj kŕčových žíl. Na konci wellnessu naneste na nohy vhodný hydratačný prostriedok, a ak máte naozaj suché chodidlá, choďte spať v bielych bavlnených ponožkách. Vaše nohy budú ráno mäkké a pružné. Taktiež to pomôže pri starostlivosti o zatvrdnutú kožu.

Takúto starostlivosť by ste si mali dopriať raz za týždeň. V iných dňoch sa môžete sústrediť na konkrétne problémy a hlavne sa uistite, že si poriadne umyjete chodidlá každý deň v sprche. Zdravé chodidlá sú šťastné chodidlá!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.