Pleseň na nohách – príznaky, diagnóza a prevencia

Nohy bez plesníTinea pedis je lekársky termín pre plesne na nohách. Pleseň na nohe je bežná hubová infekcia, ktorá postihuje najmä mužov. Infekcia je spôsobená hubou, ktorá žije v teplom, vlhkom a tmavom prostredí. Tento lišaj sa nazýva Trichophyton. Choroba sa prejavuje malými, vodou naplnenými pľuzgiermi, ktoré sa postupne zapália a vytvárajú pocit pálenia a svrbenia. Huba žije v odumretých bunkách najčastejšie medzi prstami alebo v oblasti zatvrdnutej kože. Ľudia so slabou imunitou sú infikovaný častejšie a existuje u nich väčšia pravdepodobnosť, že sa infekcia vráti. Zanedbaná hygiena, pot a zlá obuv prispievajú infekcii hubou. Nevhodná obuv a ponožky blokujú prúdenie vzduchu, a to spôsobuje vlhkosť. Pre viacej rád ako predchádzať plesni na nohách navštívte internet, alebo skúste WebMD.

Plesňová infekcia kože sa nazýva dermatofytóza. Ak je koža poškodená hubou, baktérie môžu do nej ľahko preniknúť, čím spôsobia zápal kože, ktorý sa nazýva cellulitis. Cellulitis sa objavuje hlavne u starších ľudí s cukrovkou, chronickým opuchom nôh alebo u pacientov, ktorí majú odstránené žily a slabý imunitný systém.

Atletická noha je nákazlivá choroba, ktorá sa prenáša cez sprchy a mokré podlahy navštívené infikovanými osobami. Choroba je bežná u ľudí, ktorí majú vlhké nohy. Rozširuje sa pomocou vecí ako sú topánky, uteráky a handričky na umývanie. Pleseň sa môže rozšíriť aj na iné časti tela, napríklad do podpazušia a slabín.

Príznaky

Príznaky plesní na nohách sú začervenanie, popraskanie a odlupovanie kože, krvácanie, pocit pálenia, pichania a svrbenia, tvorenie malých pľuzgierov, ktoré často spôsobujú prasknutie kože, čo ďalej spôsobuje opuch a bolesti. Koža môže v niektorých prípadoch zhrubnúť a začať sa odlupovať. Ak choroba napadne aj palce, príznakmi je zmenená farba nechta (žltá alebo hnedá), hrubšie nechty, zápach, nečistota zhromažďujúca sa pod nechtom a biele škvrny na nechtoch.

Diagnóza

Chorobu možno diagnostikovať vizuálnou kontrolou kože. Na vylúčenie možnosti výskytu ekzému alebo psoriázy by mal lekár použiť mikroskop a prípravok hydroxidu draselného. Tento proces kontroly je známy ako KOH test na začiatku liečby. Test sa vykonáva na oškrabkoch z napadnutej kože a má vynikajúcu pozitívnu hodnotu. Ak už ste začali používať protiplesňové lieky, výnimočne môže test ukázať negatívne výsledky.

Liečba

Umývajte si nohy mydlom a teplou vodou aspoň jedenkrát denne. Udržujte nohy v suchu. Pravidelne si vymieňajte ponožky a používajte bavlnené ponožky, alebo ponožky s absorpčným materiálom. Noste otvorené topánky a na krátky čas si nohy vyvetrajte. Používajte lieky, ktoré vám predpísal pediater.

Prevencia

Plesniam na nohách sa môžete vyhnúť pomocou diéty podporujúcej zlepšenie imunitného systému. Diéta by mala pozostávať z celozrnných pokrmov, surového ovocia a zeleniny. Rast plesní ovplyvní surová kapusta, kvasené jedlá s mliečnou kyselinou, jogurty a kefír pozostávajúci zo zdravých baktérií. Taktiež by ste sa mali vyhýbať polotovarom, vyprážaným jedlám, rafinovaným zrnám, sladkostiam a sladkým nápojom. Vitamín C spolu so zinkom odstraňujú stres a posilňujú imunitu. Esenciálne mastné kyseliny pomáhajú pri bolestiach a zápaloch a pomáhajú pri liečbe kožných ochorení. Mali by ste prijímať vitamín A, E a B-komplex. Na odstránenie infekcie existuje aj terapeutická kúpeľ pre chodidlá.

Prevencia infekcie a možné rozšírenie v rodine sa dá zastaviť dezinfekciou vane a podlahy v kúpeľni po každom použití. Aby ste zabili hubu, umývajte oblečenie v horúcej vode a uteráky spolu s posteľnými obliečkami vymieňajte aspoň raz za týždeň. Vyhýbajte sa požičiavaniu topánok, ponožiek a uterákov. Vo verejných sprchách noste šľapky. Pri kúpaní a sprchovaní si umyte chodidlá a prsty mydlom. Chodidlá aj prsty si dôkladne osušte. Vyhýbajte sa poteniu chodidiel a noste bavlnené ponožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.