PZP a čelné sklo

Povinné zmluvné poistenie (PZP) kryje poistenca v prípade škôd, ktoré spôsobil inému vodičovi alebo na jeho vozidle. Pri poškodení čelného skla vozidla sa môže poistné plnenie líšiť v závislosti od poistnej zmluvy. V tomto článku sa pozrieme na to, ako PZP kryje poškodenie čelného skla a čo by ste mali vedieť, ak sa vám poškodí čelné sklo vozidla.

Ako PZP kryje poškodenie čelného skla

Pri poškodení čelného skla vozidla sa môže poistné plnenie líšiť v závislosti od poistnej zmluvy. Väčšina poistných spoločností ponúka možnosť zahrnúť poistenie čelného skla do PZP alebo ho zahrnúť ako samostatné poistenie. V niektorých prípadoch je poistenie čelného skla súčasťou plnej PZP a v iných prípadoch je potrebné ho doplatiť ako samostatný príspevok.

Ak je poškodenie čelného skla malé a nie je prekážkou pri vodičovom videní, môže byť opravené pomocou špeciálnych techník opravy skla, ktoré nie sú drahé a zvyčajne nie sú dôvodom na uplatnenie poistného plnenia. Avšak, ak je poškodenie veľké a ohrozuje bezpečnosť vodiča a cestujúcich, bude pravdepodobne potrebné vymeniť čelné sklo.

V prípade poškodenia čelného skla a potreby jeho výmeny zvyčajne platí poistná spoločnosť poistné plnenie, ak je poistenie čelného skla zahrnuté v PZP alebo samostatne poistené. Ak je poistenie čelného skla vylúčené z PZP a nie je samostatne poistené, bude potrebné náklady na výmenu platiť poistencovi.

Čo by ste mali vedieť, ak sa vám poškodí čelné sklo vozidla

Ak sa vám poškodí čelné sklo vozidla, mali by ste čo najskôr kontaktovať svoju poistnú spoločnosť a nahlásiť škodu. Môžu vám poskytnúť informácie o tom, ako sa postupuje pri poškodení čelného skla a či je jeho oprava alebo výmena krytá v PZP. Pokiaľ je poškodenie čelného skla malé a nie je prekážkou pri vodičovom videní, môže byť opravené pomocou špeciálnych techník opravy skla. Ak je však poškodenie veľké a ohrozuje bezpečnosť vodiča a cestujúcich, bude pravdepodobne potrebné vymeniť čelné sklo.

Ak sa rozhodnete pre výmenu čelného skla, je dôležité zistiť, akú časť nákladov bude kryť vaša poistná spoločnosť. Väčšina poistných spoločností kryje výmenu čelného skla ako súčasť plnej PZP alebo ako samostatné poistenie. Ak sa rozhodnete pre samostatné poistenie čelného skla, uistite sa, že je to potrebné, pretože to môže zvýšiť vaše poistné výdavky.

V prípade, že poškodenie čelného skla bolo spôsobené nejakým vonkajším faktorom, ako napríklad pádom kameňa alebo iným prírodným javom, môžete sa pokúsiť požiadať o náhradu škody od osoby, ktorá ju spôsobila. Ak vám však nie je známy pôvodca poškodenia, mali by ste kontaktovať svoju poistnú spoločnosť.

Poškodenie čelného skla môže byť nepríjemnou skúsenosťou pre každého vodiča. Ak sa vám poškodí čelné sklo, mali by ste čo najskôr kontaktovať svoju poistnú spoločnosť a zistiť, akú časť nákladov na opravu alebo výmenu čelného skla bude kryť. Uistite sa tiež, že máte poistenie čelného skla, ak je to potrebné. Ak máte akékoľvek otázky alebo pochybnosti, neváhajte sa obrátiť na svoju poistnú spoločnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *