Cestovné poistenie online do zahraničia

cestovné poistenieŠtatistiky ukazujú, že stále veľa Slovákov vycestuje do zahraničia bez uzatvoreného cestovného poistenia. Neuvedomujú si pri tom, akému riziku sa vystavujú. Najlacnejšie cestovné poistenie online totiž dokáže ušetriť v prípade lekárskeho ošetrenia, úrazu či krádeže nemalé financie. A že sa aj na dovolenke môžete dostať do nepríjemnej situácie, nie je bohužiaľ nič nezvyčajné. Preto by ste sa vždy pred vycestovaním mali pozrieť aj na ponuky cestovného poistenia.

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Pri výbere cestovného poistenia by ste sa mali zamerať na niekoľko faktorov. Najprv by ste mali vziať do úvahy dĺžku pobytu, keďže poistenie v podstate delíme na dva typy, a to:

  • krátkodobé cestovné poistenie
  • celoročné cestovné poistenie.

Pokiaľ sa chystáte iba na niekoľkodňovú dovolenku a inak počas roka necestujete, postačí vám  uzatvoriť krátkodobé poistenie. Ak však cestujete počas roka častejšie a nemusia to byť ani dlhodobé pobyty, ale povedzme jednodňové služobné cesty alebo víkendové pobyty s rodinou, v tom prípade sa vám viac oplatí ročné cestovné poistenie. Toto poistenie vám platí celý rok a teda uzatvoríte si ho raz a už sa viac oň nemusíte starať a ušetríte tak čas aj peniaze. Ročné cestovné poistenie vás vyjde lacnejšie, ako keby ste si viackrát do roka platili krátkodobé poistenie na pár dní.

Ďalej by ste mali vziať do úvahy destináciu, do ktorej sa chystáte vycestovať. Z geografického hľadiska sa poistenie delí na dve zóny, Európu a Svet. Do európskej zóny poisťovne zaraďujú aj niektoré krajiny, ktoré geograficky nepatria do Európy, ale v rámci poistenia ich tam radia. Podľa krajiny vycestovania si voľte aj limit poistného krytia. V niektorých krajinách je totiž zdravotná starostlivosť nepomerne drahšia ako u nás, prípadne ak by ste potrebovali prevoz späť domov, tak z ďalekých krajín by to stálo veľa financií.

Účel cesty a pripoistenia

Pomoc a informáciePri výbere poistenia by ste mali brať do úvahy aj účel cesty. Z pohľadu poisťovne je totiž rozdiel, či sa chystáte do zahraničia za prácou, s rodinou za oddychom, za zábavou alebo sa chystáte športovať a zažiť trochu adrenalínu. V podstate každú športovú aktivitu by ste si mali pripoistiť. Poisťovne sa bránia preplatiť aj úraz, ktorý sa vám stane povedzme na vodnom bicykli alebo pri plážovom volejbale, ak máte poistený iba základný balík. Ak sa chystáte cestovať pracovne alebo za štúdiom, taktiež uzatvorte osobitné pripoistenie. Pracovný úraz totiž nespadá do základného cestovného poistenia.

Na záver by ste sa mali zamyslieť nad rôznymi pripoisteniami, a to aj s prihliadnutím na už spomínaný účel cesty. Medzi najviac uzatvárané patria napríklad:

  • úrazové poistenie,
  • poistenie batožiny a osobných vecí,
  • poistenie storna,
  • poistenie zodpovednosti za škodu a pod.

Ak so sebou beriete na dovolenku aj drahšiu elektroniku, taktiež je dobré si ju samostatne pripoistiť.

Pozor na výluky z poistenia

Pri uzatváraní cestovného poistenia si ale pozorne preštudujte všetky zmluvné podmienky, medzi nimi aj výluky z poistenia. Nie všetky vykázané úkony vám totiž poisťovňa aj preplatí. Podmienky poistenia a teda aj výluky si určuje každá poisťovňa zvlášť, ale existujú prípady, v ktorých postupujú všetky poisťovne rovnako. V žiadnom prípade vám poisťovňa nevyplatí poistné plnenie, ak ste boli v čase poistnej udalosti pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Platí to aj, ak ste si dali len jedno pivo. Poisťovňa vám taktiež nemusí preplatiť vzniknuté náklady, ak ste si úraz spôsobili vedome, porušili pri tom predpisy danej krajiny a podobne.

Ako sme už spomínali, akýkoľvek šport a aj adrenalínové aktivity si musíte pripoistiť osobitne. Medzi nebezpečné druhy športov môžeme radiť napr.:

  • vysokohorskú turistiku,
  • horolezectvo,
  • skialpinizmus,
  • rafting,
  • potápanie,
  • paragliding,
  • zoskok padákom a podobne.

No problém môže nastať aj ak ste sa zranili povedzme  pri nevinnej aktivite na pláži, akou je napr. plážový volejbal. Aj toto môže poisťovňa považovať za aktivitu, ktorú ste si mali pripoistiť a odmietne poistné plnenie.

Pokiaľ už dlhšie trpíte nejakou chorobou alebo máte chronické ochorenie, tak ošetrenie, ktoré by ste kvôli tomu potrebovali, si musíte hradiť samy.

Čo všetko teda kryje cestovné poistenie?

Základný balík cestovného poistenie u všetkých poisťovní zahŕňa poistenie liečebných nákladov. To tvorí hlavne ambulantné ošetrenie, predpis liekov, hospitalizácia v nemocnici, prípadná operácia, prevoz pacienta do a z nemocnice a v prípade úmrtia aj prevoz telesných pozostatkov späť do vlasti. K tomuto základnému balíku poistenia patria automaticky aj asistenčné služby. Tie vám pomôžu v prípade potreby s poskytnutím tlmočníka, pokiaľ nie ste zdatní v cudzích rečiach, tiež vám zabezpečia ošetrenie lekárom, vyhľadajú vhodné zdravotnícke pracovisko v okolí, v prípade potreby informujú rodinných príslušníkov o vašom zdravotnom stave. Tieto služby máte k dispozícii nonstop, teda 24 hodín. Dôležité je, aby ste mali číslo na asistenčnú službu po ruke, najlepšie uložené v mobilnom telefóne. Taktiež by ste mali mať zapísané aj číslo poistnej zmluvy.

A ako nájdete výhodné cestovné poistenie?

Najjednoduchšie ho nájdete na internete. Bežne je dostupná tzv. online kalkulačka, ktorá vám zobrazí ponuky všetkých poisťovní, od tej najlacnejšej po najdrahšiu, prípadne podľa ďalších kritérií. A to aj pre poistenie auta. Po zadaní požadovaných údajov, ako je dĺžka pobytu, teda či  máte záujem o krátkodobé alebo dlhodobé poistenie, účel cesty, destinácia, resp. poisťovaná zóna, pripoistenia na šport alebo iné vami zvolené pripoistenia. Vo výsledku automaticky vidíte, aké všetky služby sú v danom poistení zahrnuté. Poistenie takto samozrejme môžete hneď aj uzatvoriť. Platnosť nadobudne hneď po uhradení sumy vami zvoleného cestovného poistenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *