Najlacnejšie poistenie auta

Čierne športiak s poistením autaNa cestách dennodenne dochádza k dopravným nehodám, či už s ľahšími alebo vážnejšími následkami. Preto je dobré, aby bolo vaše vozidlo pre takýto prípad poistené. V rámci poistenia auta rozlišujeme dva základné typy poistenia, a to povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie.

Ako získať najlacnejšie poistenie auta? Cez online porovnanie

Väčšina majiteľov motorových vozidiel chce na poistení auta čo najviac ušetriť. Na cenu novej poistky pritom najviac vplýva predchádzajúci bezškodový priebeh. Výhodu má teda vodič, ktorý doteraz jazdil bez nehody. Jednotlivé poisťovne poskytujú aj rôzne zľavy. A to či už držiteľom preukazu ZŤP alebo tým klientom, ktorí u nich už majú uzatvorené nejaké iné poistenie. Konečná cena je súčtom typu vozidla, veku vodiča a napr. aj miesta jeho trvalého pobytu. Aby ste nemuseli zisťovať všetky ponuky poisťovní s ich zľavami priamo na pobočkách, stačí vyhľadať na internete tzv. online kalkulačku. Do prehľadného formulára vypíšete základné informácie o vozidle a o vás ako majiteľovi auta a kalkulačka vám následne zobrazí všetky relevantné ponuky. Samozrejme aj s cenou a ponúkanými službami, čím získate prehľadné porovnanie. Takto si jednoducho nájdete poistenie podľa svojich preferencií a toto najlacnejšie poistenie auta môžete jednoducho hneď aj uzatvoriť cez Uzavripzp.

Čo je to povinné zmluvné poistenie?

Ako už z názvu vyplýva, je povinné zo zákona. Štát chce takto chrániť obete dopravných nehôd, aby im bola vyplatená spôsobená škoda. Povinné zmluvné poistenie je teda poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Jednoducho povedané, pokiaľ zaviníte na ceste nehodu, z povinného poistenia bude vyplatená škoda, ktorú ste spôsobili na inom vozidle alebo osobám v danom aute a nepôjde to z vášho vrecka. Pokiaľ ste však utrpeli škodu na vozidle vy, toto poistenie vás neochráni, opravu auta si musíte hradiť samy. V prípade, že ste sa chceli tomuto poisteniu auta vyhnúť a nezaplatili zaň, hrozí vám vysoká pokuta. A to až do výšky viac ako 3000 eur. A pokiaľ by ste takýmto vozidlom spôsobili nehodu, spôsobená škoda by bola od vás vymáhaná súdnou cestou.

Môžem na určitý čas neplatiť poistenie, ak nebudem vozidlo využívať?

Niekedy sa stáva, že z pracovných alebo iných povinností musíte dlhodobo vycestovať do zahraničia a svoje auto pritom nechávate doma. Chceli by ste teda samozrejme ušetriť a poistenie auta na daný čas neplatiť. Je to možné, musíte však motorové vozidlo na daný čas vyradiť z cestnej premávky, odovzdať technický preukaz a poznávacie značky do depozitu dopravného inšpektorátu. Za tento úkon sa ale platí správny poplatok, jeho výška závisí od dĺžky doby vyradenia automobilu. Opätovné zaradenie auta do prevádzky je však už bezplatné. Čiže je na vašom zvážení nakoľko je pre vás efektívne síce ušetriť určitú sumu na poistnom, ale na druhej strane zaplatiť správny poplatok a obetovať čas vybavovaniu potrebných formalít na dopravnom inšpektoráte.

Čo je to havarijné poistenie?

Pitie za volantomHavarijné poistenie, inak nazývané aj Kasko, je vyslovene komerčný produkt a jeho uzatvorenie cez www.uzavripzp.sk je na dobrovoľnej báze. Havarijné poistenie má pritom chrániť v prvom rade vás a vaše vozidlo. Keďže z PZP sa vypláca škoda, ktorú spôsobí vinník nehody poškodenému, majiteľ havarijnej poistky, aj keby bol vinníkom nehody, bude mať preplatenú škodu aj na vlastnom motorovom vozidle. Poistenie kryje ale aj škody, ktoré boli spôsobené živelnou pohromou, vandalizmom či krádežou. V rámci havarijného poistenia bývajú poskytované klientom aj určité nadštandardné služby, ako napr. asistenčné služby, poistenie čelného skla, atď.

Čo je to spoluúčasť na poistení auta?

Havarijné poistenie sa bežne uzatvára s určitou spoluúčasťou poisteného na škode. Znamená to, že v prípade nehody, sa vy podieľate vami zvolenou časťou na samotnej škode a poisťovňa prepláca len zvyšok sumy. Spoluúčasť býva vyjadrená percentuálne. Pohybuje sa väčšinou v rozmedzí 5 až 10%, môže byť však aj vyššia či dokonca aj nulová. V praxi to znamená, že ak by bola spôsobená škoda vo výške povedzme 1000 eur a vy by ste mali danú spoluúčasť 10%, poisťovňa by vám vyplatila 900 eur, zvyšných 100 eur by šlo z vášho vrecka. Môže nastať aj situácia, kedy by bola spôsobená škoda nižšia ako je dohodnutá spoluúčasť, v takom prípade by k poistnému plneniu nedošlo.

Kedy môžem vypovedať poistenie auta?

Vaše poistenie auta môžete taktiež kedykoľvek vypovedať za určitých okolností. Môžete ho ukončiť, ak:

 • vám motorové vozidlo bolo ukradnuté,
 • alebo ak ste ho predali či darovali,
 • nechali zošrotovať,
 • či vyradili z evidencie motorových vozidiel.

V takom prípade je potrebné doklad o vyradení z evidencie, resp. zmluvu o predaji doručiť na poisťovňu, kde máte uzatvorené PZP a tá vám následne vyplatí alikvotnú časť zo zaplatenej poistky. Alebo si pozrite poistenie auta na kratšiu dobu na tejto stránke – https://www.uzavripzp.sk/poistenie-auta/kratkodobe/. Môžete ju vypovedať aj koncom poistného obdobia, minimálne však 6 týždňov pred jej ukončením.

Oplatí sa pripoistenie auta?

K poisteniu auta si môžete vyskladať aj pripoistenie rôznych rizík. Môžete si zvoliť jedno alebo aj všetky v závislosti od ponuky jednotlivých poisťovní. Najčastejšie uzatváranými pripoisteniami u nás sú:

 • stret so zverou – takáto nehoda, pokiaľ sa jedná povedzme o väčšie zviera, ako je diviak, či jeleň, spôsobí nehodu s vážnymi následkami nielen na aute, ale často krát bývajú zranení aj pasažieri. V určitých oblastiach Slovenska je pritom pomerne bežné stretnúť sa s vysokou zverou na cestách
 • prírodné živly – voči prírodným pohromám sme bezmocní. Avšak týmto pripoistením môžeme aspoň zmierniť finančné dôsledky v prípade škôd napáchaných počas búrky, zosuvu pôdy, či silného vetra
 • pripoistenie proti zlému stavu vozovky – stav slovenských vozoviek je vodičom už dlhodobo známy a poškodenie pneumatiky, či disku kolesa nie je nič neobyklé
 • poistenie právnej ochrany – toto poistenie vám v prípade súdneho sporu ohľadom nehody, ktorej ste boli účastníkom, zabezpečí pokrytie súdnych a znaleckých poplatkov
 • pripoistenie krádeže auta – častým krádežiam sú dnes vystavené nielen nové, ale aj ojazdené staršie autá, pri ktorých nemajú zlodeji problém doslova za pár minút otvoriť auto a odísť s nim preč
 • úrazové poistenie vodiča – pokiaľ pri autonehode utŕžite zranenia, toto poistenie slúži na vyplatenie odškodného v závislosti od rozsahu zdravotnej ujmy
 • poistenie čelného skla – aj malý kamienok dokáže spôsobiť veľkú škodu, najmä ak sa vo veľkej rýchlosti odrazí od idúceho automobilu a zasiahne vaše čelné sklo, nutná je potom výmena celého skla. Dokazovanie viny je veľmi komplikované, pretože šofér druhého auta si musí priznať vinu a súhlasiť s tým, že kameň odletel práve od jeho kolesa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *